31 maja 2022 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Spytkowicach odbyło się spotkanie autorskie z panią Renatą Piątkowską, znaną i cenioną autorką ponad 50 książek dla dzieci i młodzieży, laureatką wielu nagród literackich, uhonorowaną Orderem Uśmiechu.

Pisarka podczas spotkania opowiadała niezwykle ciekawe, prawdziwe historie o zwierzętach występujących w książkach: „Najwierniejsi przyjaciele”, „Zbój”, „Mruk”, „Oko w oko ze zwierzakiem”, „Biszkopt, pingwin i reszta świata”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem i zdumieniem słuchały opowieści o głównych bohaterach książek. Jedną z nich była kotka Wierusia, która na okręcie wojennym łowiła myszy. W cudowny sposób uratowała swoje kocięta przed zatonięciem. Nie zabrakło też wzruszającej opowieści o najlepszym przyjacielu człowieka, psie o imieniu Basko, który został zabrany przez starszą panią ze schroniska.
      W czasie spotkania autorka poświęciła zwierzętom szczególną uwagę, ich roli w życiu człowieka, szczególnym umiejętnościom, wdzięczności, wierności i bezwarunkowej miłości, jaką nas darzą.
      Pisarce towarzyszyła lektorka Elżbieta Malwina Kożurno, która w profesjonalny i humorystyczny sposób przeczytała fragmenty książek: „To się nie mieści w głowie”, „Najwierniejsi przyjaciele”, wywołując na twarzach dzieci uśmiech i dając im dużo radości.
      Po spotkaniu były podziękowania, autorka rozdawała autografy z dedykacją. Nie mogło obyć się bez pamiątkowych, wspólnych zdjęć z pisarką i lektorką.
      Bardzo dziękujemy za wizytę w naszej bibliotece, która mamy nadzieję zaowocuje uwrażliwieniem dzieci na zwierzęta, dawaniem im ciepła i miłości oraz niesieniem pomocy. Ważnym przesłaniem spotkania jest to, by nie być obojętnym na krzywdę zwierząt. Bo zwierzęta to nasi przyjaciele.