7 września 2024 r. czytelnicy i zaproszeni goście zgromadzili się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Spytkowicach w celu zaprezentowania fragmentów "Kordiana" Juliusza Słowackiego w ramach Narodowego Czytania, corocznej akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej RP.

W tegoroczne Narodowe Czytanie w naszej książnicy zaangażowało się Towarzystwo Przyjaciół Ryczowa i Półwsi, artyści zrzeszeni w Regionalnym Stowarzyszeniu Twórców Kultury „Grupa na Zamku” w Oświęcimiu, Koło Gospodyń Wiejskich w Spytkowicach oraz Ochotnicza Straż Pożarna ze Spytkowic.
Po powitaniu wszystkich i rozpoczęciu spotkania przez dyrektor GBP Alicję Kolasę, pani Stanisława Szarek odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Następnie pani dyrektor przedstawiła zebranym ciekawostki z życia Juliusza Słowackiego oraz genezę utworu. Potem odczytano Prolog oraz Akt III, sceny 4. i 5. „Koradiana”. W roli lektorów, prócz pań z Towarzystwa Przyjaciół Ryczowa i Półwsi,wystąpili również: prezes RSTK Oświęcim pan Andrzej Demski, wójt gminy Spytkowice pan Krzysztof Byrski, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Spytkowice pani Kazimiera Łosiowska, pani Katarzyna Szarek, pan Piotr Kolasa oraz pani Małgorzata Dębska.
Narodowemu Czytaniu 2024 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Spytkowicach towarzyszył wernisaż wystawy wspaniałych obrazów i rzeźb artystów zrzeszonych w RSTK Oświęcim pt. „Słowa malowane - sztuka ma moc”, prezentującej prace środowisk twórczych z Oświęcimia i różnych miast Polski, powstałe na 10. Ogólnopolskim plenerze malarskim. Dzieła te stanowią interpretację zarówno poetyckich, jak i prozatorskich dzieł literackich polskich i zagranicznych autorów. Ekspozycję można oglądać w naszej bibliotece do końca października tego roku.
W trakcie wydarzenia można było otrzymać na swoim egzemplarzu „Kordiana” pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania, przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP.
Dziękując pięknie uczestnikom za wsparcie w tegorocznym spotkaniu, jednocześnie zachęcamy gorąco wszystkich do udziału w akcji Narodowego Czytania w kolejnych latach.

„Więc będę śpiewał i dążył do kresu;
Ożywię ogień, jeśli jest w iskierce.
Tak Egipcjanin w liście z aloesu,
Obwija zwiędłe umarłego serce;
Na liściu pisze zmartwychwstania słowa;
Chociaż w tym liściu serce nie ożyje,
Lecz od zepsucia wiecznie się zachowa,
W proch nie rozsypie... Godzina wybije,
Kiedy myśl słowa tajemną odgadnie,
Wtenczas odpowiedź będzie w sercu - na dnie.”

Juliusz Słowacki - Lambro.

LIST PREZYDENTA RP A.DUDY