W Gminnej Bibliotece Publicznej w Spytkowicach prezentowana jest wystawa wspaniałych obrazów i rzeźb artystów zrzeszonych w Regionalnym Stowarzyszeniu Twórców Kultury „Grupa na Zamku w Oświęcimiu, prezentującą prace środowisk twórczych z Oświęcimia i wielu regionów Polski, powstałe na X. Ogólnopolskim Plenerze Malarskim. ,,SŁOWA MALOWANE - SZTUKA MA MOC’’. To przedsięwzięcie artystyczne, które miało oczyma artystów skupionych w RSTK złączyć szeroko pojętą literaturę z malarstwem i rzeźbą za pomocą różnych technik plastycznych.

Zebrane na wystawie dzieła stanowią interpretację zarówno poetyckich, jak i prozatorskich dzieł literackich polskich i zagranicznych autorów. W swobodnej interpretacji malarskiej przedstawiono między innymi twórczość A. Mickiewicza, H.Sienkiewicza, B.Prusa , M. Dąbrowskiej , M. Konopnickiej , A. Fredry, J. Słowackiego , Z. Kozimor , A. Mularczyka ale też W. Shakespeara , Antoine de Saint-Exupéry , Molièra itd. Artyści, co godne podkreślenia malowali również do tekstów wierszy członków RSTK „Grupa na Zamku’’: S, Wojtasa , U. Drzyżdżyk – Dziudziel , G. Obrsztyn.
Ekspozycję można oglądać w naszej bibliotece do końca października tego roku.